W jaki sposób pomaga nam protetyka?

Z pewnością każdy z dorosłych ludzi doskonale wie czym zajmuje się miejscowy stomatolog lub dentysta. Niestety większość z nas jest zmuszona do skorzystania z jego usług z wielu różnorakich powodów. Ukruszenia zębów, choroby bakteryjne, próchnice, zniszczone płytki nazębne to główne powody odwiedzin stomatologa w Częstochowie (dentysta-stomatolog.com/czestochowa,1.html). Niefortunnych powodów mogą być setki. Artykuł jednak ma na celu przedstawienie tego, czym zajmuje się w dzisiejszych czasach protetyka. Z uwagi na to, że jest to dosyć nieznana nazwa wyjaśnijmy sobie na początek czym jest sama w sobie protetyka. Protetyka jest jednym z odłamów nauk dentystycznych, jest więc jej pochodnym szczeblem. Jest to wiedza łącząca w sobie pierwiastki medycyny i techniki. W odróżnieniu od stomatologii i dentystyki które parają się naprawą, odnawianiem i zabezpieczeniem od wszelkich uszkodzeń i bakterii jamy ustnej, protetyka zajmuje się jedynie uzupełnianiem ubytków tkankowych. Ma ona na celu, oprócz wypełniania ubytków tkankowych, zajęcie się też wzmocnieniem i uzupełnieniem materiału zastępczego w naszej jamie ustnej – takiego jak na przykład różnego rodzaju protezy.

Protetyka stomatologiczna choć mało znana ma szeroką gamę zastosowań w dzisiejszej medycynie dentystycznej. Pomaga ona przede wszystkim na zredukowaniu męczących nas wad estetycznych naszej jamy ustnej. Co moglibyśmy bowiem zrobić, gdybyśmy w niefortunnym wypadku stracili swoje uzębienie? Właśnie, jest to okropny przykład sytuacji w którym pomocną dłoń wyciąga do nas dziedzina badań protetycznych. Ponieważ protetyka poświęca się odtwarzaniom pierwotnych warunków zgryzowych w wypadku straty naszego uzębienia naturalnego. Możemy skorzystać z tej metody również w wypadku uszkodzenia zgryzu na szeroką skalę, gdzie niezbędna jest wymiana większej ilości naszego naturalnego uzębienia. W takich wypadkach lekarze za pomocą tej metody wstawiają pacjentowi tak zwane uzupełnienie protetyczne które ma na celu stanowić substytut uszkodzonego uzębienia na tyle, aby człowiek nie musiał się martwić codziennymi czynnościami takimi jak jedzenie, czy żucie gumy. Uzupełnienia tego typu dzielą się na dwa rodzaje: mogą one być stałe – wstawione w taki sposób aby nie dało się nimi poruszać, co skutkuje permanentnym pobytem w jamie ustnej dzięki czemu staje się o wiele trwalsze, ale też mogą to być uzupełnienia ruchome – takie które dają się wyjąć z ust, są one korygowane za pomocą różnego rodzaju zastawek i zasuw co pozwala na ich przemieszczanie i dynamiczną wymianę. Wady i uszkodzenia wymienione powyżej możemy wyregulować w wielu salonach cieszących się sławą w Częstochowie. W wyborze pomogą Państwu internetowe serwisy stanowiące komentarz i ocenę danych przychodni.

Jedna myśl na temat “W jaki sposób pomaga nam protetyka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>